top of page

Buhar Radyatörü

Birincil ısı kaynağının buhar olduğu hava ısıtma uygulamaları için, bakır borulu radyatörlerin yapamayacağı yüksek basınç ve sıcaklıklarla başa çıkabilecek ısıtıcı bataryalar yapmak gerekir. Alta Isı, çelik kanatlı borular kullanarak karbon çelik veya paslanmaz çelikten tamamen kaynaklı buhar radyatörleri üretir.

 

Her radyatör, gerekli özel uygulama için termal ve mekanik olarak tasarlanmıştır. Bu tip yapı için diğer uygulamalar arasında termik akışkan ısıtıcıları, ısı geri kazanım üniteleri ve hava püskürtmeli soğutucular ve kondansatörler yer alır.

 

Tamamen kaynaklı yapı, endişelenecek daha az bağlantı ve potansiyel sızıntı yolu olduğu anlamına gelir. Kaynakçılarımız ASME ve BSEN standartlarına uygun olup, konstrüksiyonun Avrupa Basınç Direktifi kapsamına girdiği yerlerde PD5500 ve ASME VIII basınçlı kap kodlarına uygun olarak imalat yapmaktayız.

 

Çok sıralı buhar radyatörlerinde, borular boru levhalarına kaynaklanır. Tek sıralı buhar radyatörleri genellikle, kanatlı boruların daha büyük çaptaki kollektörlere kaynatılarak birleştirilmesiyle yapılır. Buhar uygulamaları için, buhar ve kondens akışlarını iyileştirdiği için dikey bir boru konfigürasyonuna sahip olmak olağandır. Bazen yatay borular kullanılır, ancak bu genellikle yoğuşma akışına yardımcı olmak ve buhar darbesini önlemek için bir dahili bölme veya hafif bir düşüş gerektirir.

 

Buhar serpantinlerinde en önemli konu, oluşan kondensi bir an önce sistemden uzaklaştırmaktır. Eğer kondens buhar serpantininden atılamaz ise geriden gelen yüksek basınçlı buhar kondensle çarpışır. Ve buhar serpantininin patlamasına sebep olur. Bu olaya koç darbesi denir. Bunu önlemek için, buhar serpantini çıkışına uygun kondenstop seçilmeli ve kullanılmalıdır.

Buhar serpantinleri tekstil, gıda, orman ürünleri sektörlerindeki kurutma makinelerinde yaygın olarak kullanılır. 

Buhar radyatörleri çamaşır kurutma makinelerinde yaygın olarak kullanılır. 

 

Lütfen ihtiyaçlarınızı görüşmek için 0 505 921 13 13 numaralı telefondan bizi arayın, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Buhar Radyatörü Nedir?

Buhar radyatörü, iki kollektör arasındaki bir dizi borudan oluşur. Buhar boruların içinden geçirilirken, borular üzerinde hareket eden herhangi bir hava veya gaz ısıtılır. Buhar radyatörleri; ortamları, özellikle havayı ısıtmanın hızlı ve verimli bir yoludur.

 

Buhar bataryalarımız, çelik kanatlı ve istenildiğinde elektro galvaniz kaplı borulardan imal edilir. Kanatlı borulu buhar radyatörü olarak da adlandırılan kanatlı borulu ısıtma yüzeylerine sahip buharlı hava ısıtıcısı, gazlar ve sıvılar arasında önemli ölçüde yerden tasarruf sağlayan ısı transferi imkanı sunar ve düz borularla mümkün olandan daha verimlidir.

 

Buhar bataryaları; ön ısıtma, güçlendiriciler, yeniden ısıtma, kanal ısıtıcıları, ortam ısıtmaları, proses havası ve gazı ve çok daha fazlası gibi çok çeşitli ısıtma uygulamaları için uygundur.

Bir buharlı hava ısıtıcısı, bir veya daha fazla buhar bataryası barındıran bir çerçeveden oluşabilir. Çerçeve, kanallara monte edilmiştir ve her bir buhar bataryası, kanal sistemini bozmadan temizlenebilmeleri, onarılabilmeleri veya değiştirilebilmeleri için çerçeveden ayrı ayrı çıkarılabilir. Bir Buharlı Hava Isıtıcısı, genellikle, büyük bir ısı yükünün olduğu ve görevi karşılamak için birden fazla buhar bataryasının gerekli olduğu uygulamalarda uygulanır. Büyük bir ısı yükü olan uygulamalarda, birkaç buhar serpantin kümesi genellikle bir büyük buhar serpantininden daha iyi bir çözümdür, çünkü büyük buhar serpantinleri, eşit olmayan buhar dağılımı nedeniyle performans sorunlarına duyarlıdır aynı zamanda kurulum ve sökme aşamaları zordur.

Buhar Radyatörlerinin Avantajları

Hava, su ve buhar, ısıyı proses yüklerine dağıtmak için en yaygın kullanılan yöntemlerdir. Ancak buhar, sıcak hava ve sıcak suyun sahip olmadığı çeşitli avantajlar sunar:

 • Buharın ısı taşıma kapasitesi hava veya sudan çok daha fazladır.

 • Buhar kendi lokomotif gücünü sağlar

 • Buhar, sabit bir sıcaklıkta ısı sağlar

 

Örneğin, 1.000.000 Btu/s ısıyı bir işleme aktarmak için gereken hava, sıcak su ve buhar miktarlarını düşünün.

 

BUHAR:

Bir ısı eşanjöründe 100 psig buhar yoğuşturulursa, 1.000.000 Btu/s ısı aktarmak için gereken buharın kütle akış hızı yaklaşık:

               Mbuhar = Q / hfg = 1.000.000 Btu/s / 881 Btu/lb = 1.135 lb/s

 

SICAK SU:

Bir ısı eşanjöründen geçerken sıcak suyun sıcaklığı 100º F düşerse, aynı miktarda ısıyı iletmek için suyun kütle akış hızı, buharın yaklaşık dokuz katı olacaktır:

               Msu = Q / (cp x dt) = 1.000.000 Btu/s / (1 Btu/lb-F x 100 F) = 10.000 lb/s

 

SICAK HAVA:

Bir ısı eşanjöründen geçerken sıcak havanın sıcaklığı 100º F düşerse, aynı sıcaklık farkıyla aynı miktarda ısıyı transfer edecek havanın kütle akış hızı, buharın yaklaşık 34 katı olacaktır:

 

               Mhava = Q / (cp x dt) = 1.000.000 Btu/s / (0.26 Btu/lb-F x 100 F) = 38.500 lb/s

 

AKIŞ ORANLARI: Su ve havanın gerektirdiği daha yüksek debiler, buhar borularından daha büyük çaplı borular ve kanallar gerektirir, bu da ilk maliyeti ve ısı kaybını arttırır. Ayrıca hava ve su kendilerini itmez. Bu nedenle, sıcak hava ve su dağıtım sistemleri fanlar veya pompalar gerektirirken, bir buhar dağıtım sistemi, çıkan buhar için herhangi bir ek tahrik ve kondensi kazana geri döndürmek için çok küçük bir pompalama sistemine dahi ihtiyaç duymaz.

 

SABİT SICAKLIK: Son olarak, buhar sabit bir sıcaklıkta yoğuştuğu için 100 psig buhar, bir proses akışını buharın sıcaklığı olan maksimum 338º F sıcaklığa kadar ısıtabilir. Öte yandan, ısı aktarıldıkça su ve havanın sıcaklığı düşer; bu nedenle, bu örneklerdeki ısı çapraz akışlı bir ısı eşanjörü tarafından sağlanıyorsa, proses akışının maksimum sıcaklığı, havanın veya suyun gelen sıcaklığından 100º F daha az olacaktır.

 

Bu avantajlarından dolayı buhar, dünyada en yaygın olarak kullanılan ısı taşıyan akışkandır.

Buhar Radyatörleri Nerelerde Kullanılır?

Buhar radyatörleri hem endüstriyel hem de HVAC uygulamalarında kullanılmaktadır. Kanatlı borular, buhar bataryası uygulamalarında hemen hemen her zaman kullanılır. Buhar mevcut olduğunda havayı ısıtmak için bir buhar bataryası kullanılır. Bu tip serpantin, buhar yoğunlaştığında açığa çıkan gizli ısıyı kullanır, bu nedenle havayı ısıtmak için çok etkili bir yoldur.

 

Endüstriyel uygulamalar arasında kurutma, eritme, ön ısıtma ve diğer kimyasal işlemler yer alır. Buhar radyatörleri çeşitli ambalaj, otomotiv, plastik, kauçuk, tekstil ve elektronik uygulamalarında kullanılmaktadır.

 

Buhar radyatörleri aşağıdaki endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır:

 • Maden Endüstrileri

 • Ulaştırma Endüstrileri - Demiryolu ve Karayolu

 • İnşaat Endüstrileri / Yapı Sistemleri

 • Üretim Endüstrileri

 • Tarım Endüstrileri

 • Enerji Endüstrileri

 • Su Endüstrileri

 • Otomotiv Endüstrileri

 • Gemi İnşa Sanayileri

 • Nükleer Enerji Santrali

 • Kağıt ve Kağıt Hamuru Endüstrileri

 • Şeker Endüstrileri

 • Mühendislik Çimento Endüstrileri

 • Petro-Kimya Endüstrileri

 • Gıda Endüstrileri

 • Petrol ve Gaz Endüstrileri

 • Kimya ve İlaç Endüstrileri

 • Tekstil Endüstrileri

bottom of page